ul. Świętojańska 10 |Bydgoszcz |telefon: 52 349 51 09 |e-mail: kontakt@suknie.bydgoszcz.pl
Blog

Wybór pierścionka zaręczynowego – zasada 5C

Prędzej, czy później wielu mężczyzn staje przed wyborem pierścionka zaręczynowego. Czym kierować się wybierając, ten drogocenny podarek i symbol miłości do końca świata i dwa dni dłużej?

Najprościej rzecz ujmując, do wyboru pierścionka zaręczynowego przydatna jest zasada „5C”. Zasada 5C od angielskich słówek: carat, cut, colour, clarity, cost.

Według naszej opinii carat i cost są zdecydowanie najważniejsze, świadczą bowiem o hojności przyszłego oświadczającego się.
Na początek zastanówmy się, dlaczego mężczyźni oświadczają się? Czy oświadczyny i zaręczyny to to samo?

Próbując odpowiedzieć na pierwsze z postawionych pytań, należałoby zapytać Panów zakupujących pierścionek. Po co to robią? Z pewnością większość odpowiedziałaby, że z miłości do swojej partnerki i przejścia w kolejny etap znajomości (zdecydowanie bardziej zaawansowanej), powodów do oświadczyn jest tyle samo co ludzi na świecie, więc nie ma co na ten temat debatować :)

Dużo bardziej interesującym aspektem jest różnica pomiędzy oświadczynami, a zaręczynami Według słownika języka polskiego oświadczyny określa się jako złożenie komuś propozycji zawarcia związku małżeńskiego. Zaręczyny z kolei jest to wzajemne przyrzeczenie sobie małżeństwa, zwykle połączone z niewielką uroczystością w rodzinnym gronie.

so-youre-engagedPo, krótkich definicjach przejdźmy do właściwej części poruszonego tematu. Scharakteryzujmy składowe zasady 5C.

1. Carat – czyli wielkość diamentu, dlatego jest to ściśle powiązane z ceną pierścionka.

2. Cut – czyli szlif. Najczęściej wybierany jest klasyczny szlif brylantowy. Oszlifowany w ten sposób diament ma co najmniej 57 powierzchni (faset). Przy poprawnie oszlifowanym brylancie uzyskuje się tzw. efekt Kupidyna (widoczne w prześwietleniu serduszka i strzały).

3. Colour – czyli barwa. Oznacza się ją literami od D do Z. „D” to diament najczystszy (najlepsza jakość). Od litery „K” diamenty są już lekko żółtawe.

4. Clarity – czyli czystość. Im mniej wtrętów, tym diament droższy. Trudno znaleźć brylant bez skazy (w ciągu roku na rynku światowym pojawia się zaledwie kilkaset diamentów o oznaczeniu FL (Completely Flawless, czyli absolutnie bez skazy).

5. Cost – czyli cena. Jeśli chodzi o cenę zakupionego pierścionka, jego cena powinna odpowiadać dwumiesięcznej pensji ofiarodawcy. To kwestia pierwszego brylantu, natomiast jak głosi tradycja drugi brylant kupuje się swojej wybrance na brylantowe gody (75 rocznica ślubu), czy słyszeliście o tak pięknej rocznicy w swoim otoczeniu? <3

Jak widzicie drodzy Panowie i Panie, są zasady którymi można się kierować przy wyborze pierścionka, ale czy ktoś urwie nam głowę, jeśli będziemy postępować według zasad, które dyktuje nam nasze serce?

Dodaj komentarz